Różnorodność zastosowań opryskiwaczy

Każdy profesjonalny hodowca roślin wie, że opryski są koniecznością, jeśli liczy się na prawidłowy wzrost uprawianych gatunków oraz na wysokie plony. Opryski dotyczą najczęściej nawozów podawanych w formie kropelkowej lub też środków ochrony roślin, mających za zadanie wspomóc walkę ze szkodnikami oraz z ewentualnymi chorobami. W zależności od wielkości hodowli konieczne będzie zaopatrzenie się w stosowne urządzenie do opryskiwania.

Jak wybrać dobry opryskiwacz do roślin?

opryskiwacz zaczepianyNie tylko nawadnianie i walka z chwastami to podstawowe czynności każdego rolnika czy hodowcy roślin. Stosowanie oprysków to powszechna i dobrze znana wszystkim praktyka, która pozwala na ochronę roślin i zapewnienie im najlepszych warunków do wzrostu, a także zmaksymalizowanie zbiorów. Opryski równie często stosuje się w sadach, jak i na polach uprawnych, a nawet w ogrodach. Ze względu na tak szerokie zastosowanie oprysków wyróżniamy wiele typów opryskiwaczy. Najbardziej podstawowe urządzenia do opryskiwania, które znajdują swoje zastosowanie w różnej wielkości ogrodach są to opryskiwacze ręczne, najczęściej ciśnieniowe, które wykorzystują do pracy siłę naszych mięśni. Nieco wygodniejsze w obsłudze są modele plecakowe z zasilaniem akumulatorowym, a nawet modele spalinowe. Następne w kolejności są opryskiwacze sadownicze wykorzystywane głównie w pielęgnacji drzew i krzewów owocowych. Posiadają one pionową szczelinę wylotową, dlatego poradzą sobie nawet z wysokimi partiami roślin. Najbardziej zaawansowane są natomiast opryskiwacze polowe, inaczej rolnicze. Tutaj wyróżniamy opryskiwacz zaczepiany oraz zawieszany, a nawet nowoczesny opryskiwacz samojezdny. Ten ostatni jest samowystarczalną jednostką wyposażoną w silnik i układ kierowniczy. Opryskiwacz zaczepiany natomiast wymaga podczepienia go do ciągnika za pomocą haka. Ten rodzaj umożliwia opryski zarówno w poziomie, jak i w pionie, w zależności od ułożenia dysz.

Nieco odmiennym rodzajem urządzeń do opryskiwania są opryskiwacze specjalistyczne, które projektowane są i tworzone na specjalne zamówienie zleceniodawcy. Zdarza się to wtedy, kiedy standardowe rozwiązania nie zdają egzaminu. Pamiętajmy, aby podczas zakupu opryskiwacza postawić na sprawdzonego producenta, ponieważ koszty urządzenia są niemałe, a sprzęt ma nam posłużyć bezawaryjnie przez wiele sezonów.

Różnorodność zastosowań opryskiwaczy
Przewiń do góry