Rodzaje gier korytarzowych

Wyobraźnia dziecięca nie zna granic i często nie nadążają za nią rodzice. Maluchy muszą mieć przestrzeń do rozładowania nagromadzonej w nich energii, bo tylko wtedy ich rozwój będzie przebiegał we właściwy sposób. Przeważnie każde dziecko w domu ma mnóstwo zabawek i gier, które nie zajmują wiele miejsca. Natomiast na placach zabaw, w placówkach edukacyjnych czy nawet ośrodkach dla młodzieży, mają dostęp do zupełnie innych atrakcji.

Czym jest gra korytarzowa?

najlepsze gry korytarzoweChyba każdy z nas pamięta popularne Klasy, w które się grało na osiedlach, w parkach czy na przerwach w szkole. Wystarczyło do niej mieć kredę lub odpowiedni kamień, aby narysować na kawałku równego asfaltu pola z numerami. Obecnie też można w nie grać, ale w nieco innych warunkach. Najlepsze gry korytarzowe są oparte na zasadach gier podwórkowych, w które każdy może grać. Jak sama nazwa mówi, znajdują się na korytarzach, gdzie dzieci spędzają przerwy w szkole, na salach do zabawy czy w świetlicy. Gry są w formie dużych plansz lub pojedynczych elementów, które są bezpośrednio naklejane na podłogę. Są wykonane ze specjalnej folii, która dodatkowo ma powłokę antypoślizgową więc są bezpieczne. Gry można naklejać na panele, wykładziny PCV, linoleum, beton czy parkiet. Mogą w nie grać wszystkie dzieci od trzeciego roku życia. Do niektórych rodzajów gier, potrzebne są pewne akcesoria taki jak na przykład pionki, a do innych wystarczą ręce i nogi. Do najpopularniejszych gier można z pewnością zaliczyć szachy, które są świetną grą na logiczne myślenie i budowanie strategii. Na korytarzu często można znaleźć klasycznego chińczyka, którego zasad nie trzeba nikomu przedstawiać, bo każdy go zna. Bardzo znaną i lubianą przez dzieci niemalże w każdym wieku jest gra Twister, która może odpowiednio zawierać dwadzieścia cztery, trzydzieści sześć lub czterdzieści osiem pól. Na korytarzu nie może też zabraknąć popularnych Klas, które znają wszystkie dzieci. Takie formy gier nie potrzebują dodatkowej przestrzeni, bo wykorzystują tą, która już jest.

Grami korytarzowymi można wypełnić dowolną przestrzeń, ponieważ maty i naklejki mają mocny klej, który połączy się niemalże z każdą, równą nawierzchnią. Ich zaletą jest niska cena i praktyczność. Im dłuższy korytarz w szkole czy wolna przestrzeń na świetlicy, tym więcej ciekawych gier można na nich umieścić. Dla dzieci taka forma gier jest bardzo ciekawa i chętnie z niej korzystają, gdyż mogą ćwiczyć nie tylko sprawność fizyczną, ale równie zdolności psychologiczne, łącznie ze strategicznym myśleniem.

Rodzaje gier korytarzowych
Przewiń do góry