Podstawowe wyposażenie każdego tartaku

Drewno odgrywa bardzo ważną rolę w wielu gałęziach przemysłu na świecie. Przetworzone drewno ma szeroki wachlarz zastosowań, poczynając od produkcji mebli, a kończąc na budowie domów z bali. Jednak zanim takie drewno trafi do przetworzenia lub wykorzystania, konieczne jest wykonanie skomplikowanych prac z jego obróbką. Tym procesem zajmują się specjalistyczne tartaki. Jak powinien być wyposażony taki nowoczesny tartak?

Solidne rębaki tarczowe oraz piły spalinowe

solidny rębak tarczowyPraca z drewnem wymaga specjalistycznego i nowoczesnego sprzętu. Wszystkie tartaki wiedza o tym i dbają o to, by spełnić te wymagania. Podczas przerabiania takiego drewna do użytku, często pozostaje wiele gałęzi, wiór oraz kory. To również wartościowe pozostałości, które warto wykorzystać. W przypadku gałęzi, do ich rozdrobnienia przyda się w tartaku solidny rębak tarczowy. Urządzenie to jest powszechnie wykorzystywane w tartakach do pracy z drewnem. Można je kupić już za kilka tysięcy złotych w sklepach ze sprzętem dla leśniczych. Posiada ono specjalne mocne tarcze w swoim wnętrzu, które skutecznie rozdrabniają kawałki drewna oraz gałęzie na liczne zrębki. Następnie takie zrębki mogą być wykorzystane jako opał lub w przemyśle papierniczym. Kolejnym urządzeniem, które jest niezbędne do pracy w tartaku jest wózek widłowy. Zanim drewno trafi do tartaku, musi zostać jeszcze sprawnie rozładowane. Niestety, ale ciężkie bale drewna nie są możliwe do rozładowanie przez pracowników fizycznych. Konieczne w takich sytuacjach jest zastosowanie nowoczesnego sprzętu. Takim sprzętem jest właśnie wyżej wymieniony wózek widłowy. Wózek widłowy posiada specjalną konstrukcję, która umożliwia mu podnoszenia takich dużych ciężarów i przetransportowywanie ich w dowolne miejsce na obszarze tartaku. Szczególnie polecane do tak ciężkiej pracy są wózki spalinowe. Drewno, które jest wykorzystywane do produkcji desek, musi być jeszcze należycie przygotowane. Zanim gałęzie i niepotrzebne części drewna trawią do rębaka tarczowego, trzeba je jeszcze odpowiednio przygotować do rozdrobnienia. W tym celu mogą pomóc piły spalinowe.

W każdym tartaku oprócz specjalistycznego rębaka, powinny znajdować się jeszcze mocne piły spalinowe. To właśnie piły są podstawowym narzędziem pracy w takich obiektach jak tartaki. Pozwalają one skutecznie ciąć drzewo na mniejsze kawałki, które następnie można znacznie łatwiej przenosić i przerobić. W każdym porządnym tartaku, powinny znajdować się przynajmniej dwie takie piła, choć wskazane jest posiadanie większej ich ilości.

Podstawowe wyposażenie każdego tartaku
Przewiń do góry