Korzystne działanie domowych sposobów na kolkę niemowlęcą

Przyjście na świat jest dużym stresem dla każdego malucha, otaczający go świat, który pełny jest różnorodnych bodźców, często powoduje u niego niepokój i rozdrażnienie. Małe dzieci muszą zaaklimatyzować się, co często jest dla nich bardzo trudne. W okresie niemowlęcym ogromną rolę odgrywają rodzice, którzy powinni zaspokoić potrzebę bezpieczeństwa, często tulić oraz szybko reagować na płacz malucha. W pierwszych tygodniach życia często pojawia się kolka jelitowa, która skutecznie dezorganizuje życie całej rodziny, jest źródłem wielu stresów oraz niepokojów.

Masaż sposobem na kolkę u noworodka

sposoby na kolki u noworodkówJest to zaburzenie, które powoduje wzmożony płacz noworodka, nie jest spowodowane konkretnym czynnikiem, dolegliwości pojawiają się głównie wieczorem. Często towarzyszy mu ból brzuszka, który związany jest z nagromadzeniem się gazów. Wzdęcia, zaburzenia mikroflory jelitowej, a także niedojrzałość przewodu pokarmowego mogą być przyczyną tych nie dolegliwości. Silny płacz dziecka sprawia, że rodzice zastanawiają się, jakie są sposoby na kolki u noworodków. Tak naprawdę nie ma jednej skutecznej metody, jednak warto skorzystać z dostępnych środków i sprawdzić, które okażą się skuteczne w przypadku konkretnego maluszka. Dolegliwość tę może powodować brak odbijania, a także połykanie zbyt dużej ilości powietrza lub gromadzenie się nadmiernej ilości gazów, które powodują dolegliwości kolkowe. Warto zadbać o prawidłową pozycję, a także właściwie przestawiać malucha do piersi. W przypadku karmienia butelką pomocne okazują się butelki antykolkowe, które zapobiegają połykaniu nadmiernej ilości powietrza, dzięki czemu skutecznie eliminują problem kolek. Prawidłowe odbijanie pomaga pozbyć się nadmiaru powietrza i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie jelit. Ważne jest także tulenie i przytulenie, a także masaż brzuszka, co daje dziecku poczucie bliskości, jednocześnie zaspokajając jego potrzebę bezpieczeństwa. Delikatne kołysanie, ograniczenie nadmiaru bodźców, umożliwienie wyciszenia się maluchowi, często są pomocne i skutecznie eliminują niepożądane objawy. Wielu rodziców stosuje także ciepłe okłady. Ważnie, by nie było one zbyt gorące, gdyż może to spowodować poparzenie malucha.

W ostatnim czasie wielu rodziców korzysta ze zdobyczy technologii i wykorzystuje różnego rodzaju generatory szumu, które emitują biały szum, które przypomina maluchowi ten, który towarzyszy mu w łonie matki. Tego typu działania okazują się skuteczne, uspokajają, często zmniejszając dolegliwości kolkowe. Sposobem na złagodzenie bólu brzuszka jest także noszenie w chuście, dziecko czuje ciepło i bliskość rodzica, słyszy jego bicie serca, daje mu to poczucie bezpieczeństwa. Pozycja, jaką przyjmuje w chuście, sprzyja usuwaniu gazów, a jednocześnie przynosi szereg innych korzyści. Istnieje dużo sposobów na to, by pomóc cierpiącemu noworodkowi, dlatego warto zapoznać się z nimi i wybrać ten najlepszy. 

Korzystne działanie domowych sposobów na kolkę niemowlęcą
Przewiń do góry