Kazeinowe farby DIY – czym się cechują?

Komponowanie własnych farb to nie tylko zadanie dla specjalisty. W czasach, kiedy cała wiedza dotycząca tworzenia produktów DIY znajduje się w Internecie, można łatwo przyswoić informacje i zrobić to samemu. Nie inaczej jest z farbami kazeinowymi, które znakomicie nadają się do uzyskiwania efektu starych mebli. Wystarczy wykorzystać zepsute mleko i barwniki, aby otrzymać doskonałą emalię, którą pokryć można stoły, krzesła czy biurko.

Cechy farb DIY z kazeiną

farby diyFarby kazeinowe są świetne między innymi do renowacji starych mebli. Wystarczy pokryć powierzchnię stołów, krzeseł czy blatów tego rodzaju emulsją, a uzyskana zostanie doskonała barwa przywodząca nieco na myśl kolory znane z dekoracji retro. Dzięki temu można zmienić także pierwotną barwę mebla – można go kupić nawet w kolorystyce, która nie do końca się podoba, a następnie całkowicie odmienić jego oblicze. Farby DIY z kazeiny doskonale nadają się także do postarzania stołów, krzeseł czy nawet bardzo nowoczesnej garderoby. Wszystkie techniki – przecieranie, zmatowienie, przenikanie barw czy patynowanie – mogą być osiągnięte z użyciem właśnie tego typu emulsji. To klucz do stworzenia niezwykle oryginalnego mebla, którym zachwycą się wszyscy goście. Zaletą kazeinowej farby jest oczywiście także szybkie schnięcie, po którym powierzchnia nabiera fantastycznej szorstkości. Dzięki temu łatwo można uzyskać efekt znany z mebli retro, jakie łatwo znaleźć w mieszkaniach dziadków i babć. Ogromną zaletą kupowania emalii tego typu jest cena, która jest dużo niższa niż kiedyś, gdy farby tego typu dopiero wchodziły na rynek. Mimo to, warto poświęcić trochę czasu na zrobienie samemu takiej emulsji, gdyż jest to niezwykle proste. Farba kazeinowa jest bowiem tworzona na bazie białka, które znajduje się w zwykłym krowim mleku. Wystarczy trochę poczekać, aby ono się zsiadło, wysuszyło, a następnie dodać barwnik. Efektem jest doskonała farba z kazeiną, dzięki której powierzchnia mebli będzie wyglądała wprost doskonale.

Odświeżając czy postarzając stare meble nie warto zapominać o takim rozwiązaniu, jak właśnie emulsje uzyskane na bazie białek mleka. Przede wszystkim to niezwykle ekologiczny pomysł – wystarczy wykorzystać naturalny barwnik i mleko, które akurat zsiadło się w lodówce. Poza tym farby DIY z kazeiną mają fantastyczną barwę, którą wystarczy pokryć powierzchnie mebli. Dodatkowa czynność postarzająca, jak chociażby przecieranie, sprawi, że w mieszkaniu pojawi się charakterystyczny detal, który w szalenie szybkim tempie przyciągnie wzrok wchodzących do domu gości.

Kazeinowe farby DIY – czym się cechują?
Przewiń do góry