Jak wybrać smoczek dla dziecka?

Chociaż smoczek może wydawać się prostym zakupem, istnieje wiele ich funkcji oraz obaw związanych z bezpieczeństwem, które należy wziąć pod uwagę podczas porównywania, kupowania i używania smoczków. Trzeba wziąć pod uwagę między innymi rozmiar, wiek dziecka, kształt, a nawet kolor czy wzornictwo, co również może okazać się ważniejsze niż się wydaje. Oto kilka praktycznych rad związanych ze smoczkami.

Smoczki – co warto wiedzieć

smoczki firmy bibsSmoczki są sprzedawane według rozmiaru określanego za pomocą wieku dziecka. Małe (6 miesięcy lub mniej), średnie (6 do 18 miesięcy) i duże (18 miesięcy lub więcej). Rozmiary każdej marki będą się różnić w zależności od materiału i kształtu, więc należy wybrać smoczek odpowiedni dla wieku konkretnego dziecka. Smoczek, który jest za duży lub za mały, może nie tylko nie uspokoić dziecka, ale stanowić zagrożenie dla jego bezpieczeństwa. Smoczki firmy bibs są dostępne w jednym z dwóch kształtów: standardowego okrągłego smoczka i „ortodontycznego”, który ma okrągłą górę i płaski dół. Oba kształty są bezpieczne dla niemowląt i małych dzieci, więc przy wyborze trzeba kierować się wygodą oraz preferencjami dziecka. Przed użyciem smoczka należy umyć go łagodnym mydłem i wodą. Aby go wysterylizować, można również wrzucić smoczek do wrzącej wody na 5 minut przed umyciem go ręcznie. Pomimo, że większość modeli dostępnych obecnie na rynku jest przystosowanych do mycia w zmywarkach, zawsze należy sprawdzić na opakowaniu, czy konkretny model nadaje się do takiego czyszczenia. Smoczek dziecka łatwo wypada z ust lub ręki i ląduje na podłodze lub w łóżeczku, więc dobrze jest wybrać smoczek w kolorach, które ułatwią jego odnalezienie. Barwna tarcza wtapiająca się w otoczenie jest znacznie trudniejsza do zlokalizowania. Aby łatwiej odnaleźć go w nocy, można również wybrać model świecący w ciemności. Najlepiej jest wybrać smoczki firmy bibs przystępne cenowo, aby mieć możliwość zakupu kilku z nich na raz. Jeden lub dwa można przechowywać w wózku, kilka w pokoju dziecięcym, a także parę sztuk w innych pomieszczeniach czy w torebce. Pomoże to uniknąć frustracji w przypadku zagubienia smoczka.

Kiedy dziecko potrzebuje pocieszenia, a karmienie lub kołysanie wydaje się nie działać, smoczek może być pomocnym narzędziem, które należy mieć pod ręką. Tak jak dziecko prawdopodobnie będzie preferować jeden typ butelek dla niemowląt niż inne, można spodziewać się, że będzie miało również własną (być może zaskakująco silną) opinię na temat smoczka, który będzie dla niego najlepszy. Jeden styl może być bardziej kojący niż inny ze względu na kształt lub materiał. Niektóre dzieci wolą określony kształt lub teksturę, inne natomiast wcale nie są wybredne.

Jak wybrać smoczek dla dziecka?
Przewiń do góry