Cięcie laserowe jako bezdotykowy proces przemysłowy

 

Cięcie laserowe to proces cięcia, który można stosować do przecinania materiałów metalowych i niemetalowych o różnych grubościach. Podstawą tego jest wiązka laserowa, która jest skupiona w jednym miejscu. Jeśli spotka się z przedmiotem obrabianym, materiał nagrzewa się tak bardzo, że ulega topnieniu wraz z parowaniem, czyli sublimacją. Cała moc lasera jest skoncentrowana w punkcie, który ma zwykle mniej niż pół milimetra średnicy. 

Parametry wpływające na proces cięcia laserowego

cięcie laserem w WarszawieWiązka laserowa działa na zasadzie bezkontaktowego styku elektronarzędzia z materiałem, który musi zostać poddany obróbce, przez co narzędzie nie zużywa się i nie dochodzi do różnych odkształceń ani uszkodzeń przedmiotu obrabianego w miejscu, gdzie cięcie to nastąpiło. Istnieje wiele parametrów wpływających na proces cięcia za pomocą światła laserowego. Bardzo ważna jest średnica skupiska światła laserowego, ponieważ ona wpływa na moc cięcia oraz kształt szczeliny cięcia na przedmiocie obrabianym. W punkcie topnienia należy zastosować pewną ilość energii na dany obszar. Kluczowe znaczenie dla jakości cięcia ma wybór sprzętu. Zarówno kształt strumienia, jak i moc są określone przez budowę dyszy wypuszczającej energię świetlną. Są także inne parametry ważne w procesie, jakim jest cięcie laserem W Warszawie pod uwagę bierze się prędkość cięcia. Szybkość cięcia jest określana w zależności od obrabianego materiału, a przede wszystkim jego grubości. Im więcej mocy lasera się przekaże, tym szybciej można ciąć. Prędkość cięcia zmniejsza się wraz ze wzrostem grubości materiału. Jeśli prędkość jest ustawiona zbyt wysoko lub zbyt nisko dla danego materiału, prowadzi to miejsce cięcia będzie chropowate z zadziorami, a  to wymagać będzie dodatkowego szlifu. Każdy zakład przemysłowy powinien zwrócić na to uwagę. Wszystkie materiały powszechnie stosowane w przetwórstwie przemysłowym – od stali do aluminium i materiałów niemetalicznych, takich jak tworzywa sztuczne, ceramika, szkło, a nawet miękkie drewno lub  można ciąć za pomocą lasera.

Narzędzie może ciąć bardzo różne grubości arkuszy od pół do ponad trzydziestu milimetrów. Ta niezwykle szeroka gama materiałów sprawia, że ​​laser jest narzędziem numer jeden do wielu zastosowań w środowisku różnorodnych materiałów. Podstawą cięcia laserowego jest interakcja między zogniskowaną wiązką laserową a przedmiotem obrabianym. Aby proces ten przebiegał bezpiecznie i precyzyjnie, na wiązce lasera i wokół niej zastosowano liczne elementy, z którymi każdy specjalista musi się zapoznać.

 

Cięcie laserowe jako bezdotykowy proces przemysłowy
Przewiń do góry